Laureatką 8. edycji konkursu Talenty Trójki została Jaśmina Polak – Aktorka Starego Teatru! Gratulujemy!

Decyzją jury Talentów Trójki 2017 w kategorii Teatr w składzie: Małgorzata Gorol – aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, Bartosz Porczyk – aktor Teatru Studio w Warszawie, Piotr Gruszczyński – dramaturg Nowego Teatru w Warszawie, dr Paweł Sztarbowski – wicedyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, a także Barbara Marcinik – dziennikarka Programu 3 w finale znalazły się: Maria Dębska (PWSFTViT), Jaśmina Polak (PWST) i Barbara Wypych (PWSFTViT).

Konkurs Talenty Trójki organizowany od 2010 roku przez Program 3 stanowi formę realnej pomocy dla debiutantów na początku ich drogi artystycznej. Biorą w nim udział młodzi, najbardziej obiecujący twórcy – studenci oraz absolwenci uczelni artystycznych do 30. roku życia. Kandydatów zgłaszają uczelnie artystyczne, instytucje kultury i fundacje. Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Teatr, Film i Sztuki Wizualne.

Ewa Kaim została laureatką tegorocznej Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego ustanowionej przez Radę Miasta Krakowa i przyznawanej za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru! Gratulujemy!

Wręczenie nagród odbyło się w sobotę wieczorem pod Wieżą Ratuszową na krakowskim Rynku Głównym w trakcie 11. Nocy Teatrów w Krakowie.

 

W dniach 15 – 18 czerwca Biuro Obsługi Widzów będzie nieczynne i nie będzie możliwości dokonania rezerwacji.

Zapraszamy do zakupu biletów online lub w kasie biletowej przy ul.  Jagiellońskiej 1 – w godz. 11.00 – 19.00 w dniach 16-18 czerwca. Przepraszamy za niedogodności!

 

 

Do teatralnych toreb dołączają koszulki z printem! T-shirty z naszą patronką Heleną Modrzejewską można kupić w kasach teatru lub we foyer przed spektaklami! Są dostępne w dwóch wzorach i wielu rozmiarach. Koszt: 30 zł.

Majową Markę Radia Kraków jury przyznało Weselu Jana Klaty! Spektakl został uznany za jeden z najgłośniejszych w sezonie. Gratulacje dla twórców, artystów i realizatorów!

Więcej informacji: www.radiokrakow.pl

 

 

Zapraszamy na projekcję przedstawienia Andrzeja Wajdy „Noc listopadowa” 10 czerwca (w sobotę) o godz. 19.00 na Placu Szczepańskim w Krakowie.

Wstęp wolny!

 

W 1974 roku Andrzej Wajda wystawił na scenie Starego Teatru „Noc listopadową” Stanisława Wyspiańskiego. Rewizja historii, analiza przyczyn klęsk narodowych, sny o wolności i Polska jako możliwość niespełniona w czasach niewoli, to ciągle powracające tematy w przedstawieniach i filmach Artysty. W 1978 roku reżyser przeniósł przedstawienie do teatru telewizji filmując akcję w naturalnych przestrzeniach Łazienek, Belwederu, Starego Miasta. Krystyna Zachwatowicz ubrała Boginie w zwiewne tiule i ciężkie oręża co znakomicie dopowiadało złudę zwycięstwa.

Realizując dramat o powstaniu, wznieconym w nocy z 29 na 30 listopada przez garstkę młodych spiskowców z warszawskiej szkoły Podchorążych, Wajda dokonał próby odmitologizowania wydarzeń tej nocy, skonfrontowania legendy, jaka wokół nich wyrosła z historyczną prawdą. /…/ Wajdowska inscenizacja Nocy listopadowej jest projekcją snu polskich spiskowców, których uwodzą syrenie odgłosy greckich bogiń, śpiewających „Do broni, do broni!” i marzeń księcia Konstantego. Ale na te sny i marzenia nakłada się rzeczywistość – twarda, brutalna. W tym planie realnym umieścił Wajda donosicieli i zdrajców, odmawiającego przyjęcia dowództwa generała Chłopickiego, ludzi, którzy nie chcą angażować się w walkę zbrojną, nie mającą szans powodzenia.

W krakowskiej Nocy listopadowej równor
zędnym komponentem spektaklu jest muzyka Zygmunta Koniecznego dzięki której śpiewane sceny z Pallas Ateną i czterema Nike są czymś pośrednim między operą a musicalem. Muzyka i śpiew, z zastosowaniem playbacku, brzmi potężnie. Są w niej siła i rytm.

Wielkim solistą w świetnie zinstrumentowanym zespole wykonawców jest Jan Nowicki, którego rolę Wielkiego Księcia słusznie uznano za arcykreację. Znakomicie partneruje mu jako Joanna – aktorka o fascynującej osobowości – Teresa Budzisz – Krzyżanowska.

Sen nocy listopadowej, Trybuna Odrzańska 1977, nr 70.

http://ninateka.pl/kolekcja-teatralna/material/noc-listopadowa-andrzej-wajda