Błażej Peszek

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego, w Krakowie /1993/

1.01.1994 – 31.08.1999 – Teatr im. J. Słowackiego, Kraków

1.09.1999 – 31.08. 2003 – Teatr Nowy, Łódź

1.09.2003 – Stary Teatr, Kraków

Zanim dostał angaż w Narodowym Starym Teatrze, zagrał wiele ciekawych ról w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie – m.in. w „Opisie obyczajów II” czy „Obywatelu Pekosiu” Grabowskiego (świetny w roli tytułowej) – i w Teatrze Nowym w Łodzi. Już w dzieciństwie zajmował się pisaniem i reżyserowaniem sztuk, w których występowała jego siostra, Maria Peszek. Szeroki wachlarz aktorskich środków, umiejętność żonglowania nastrojami, sceniczna charyzma i autentyczność oraz niezwykła sprawność fizyczna (trenuje kick-boxing) sprawiają, że aktor jest chętnie obsadzany przez reżyserów różnych pokoleń. 

W debiutanckim „Ajasie” Marii Spis (2007, polska prapremiera dramatu Sofoklesa!) aktorowi w przejmujący sposób „udało się wyrazić nie tylko szaleństwo, ale także wielki ból człowieka oszukanego przez najbliższych przyjaciół” (Justyna Nowicka). Zachwyca i bawi jako Apollo w „Orestei” i Książę Bogusław Radziwiłł w „Trylogii” Klaty, uwodzi szorstkim wdziękiem w „Piekarni”, „Amfitrionie” i „Anatomii Tytusa” Klemma, śmieszy do łez jako Łykaczewski w „Pijakach” Wysockiej. Stworzył świetne role w spektaklach Kleczewskiej („Sen nocy letniej”) i Zadary („Utopia będzie zaraz”). 

Zachwycił mroczną determinacją, z jaką wcielił się w króla-syfilityka Jana I Olbrachta w multimedialnym „Poczcie Królów Polskich” Garbaczewskiego. Zaskoczył jako Królowa Izabela w „Edwardzie II” Augustynowicz: „świetny Błażej Peszek, obsadzony w roli kobiecej zgodnie z konwencją teatru elżbietańskiego. Grając Izabelę balansuje na granicy parodii, pokazuje nie tyle jakąś realistyczną kobiecość, ile nieprzystawalność, odmienność od świata mężczyzn. Królowa, odepchnięta przez małżonka spróbuje włączyć się do męskiej gry i stanie po stronie jego politycznych przeciwników. To nie może się udać – będzie dziwadłem, gorszą, karykaturalną wersją mężczyzny”(Justyna Nowicka, Radio Kraków). Świetną kobiecą rolę królowej Roamundy (wystylizowanej na Conchitę Wurst) zagrał także w obrazoburczej realizacji „Króla Ubu” Jana Klaty. 

Wyzwaniem była postać Płomyka w inscenizacji nagrodzonego Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną tekstu Artura Pałygi „W środku słońca gromadzi się popiół” w reż. W. Farugi. Zauważona została rola męża w dramacie Martina Heckmannsa „Ojciec matka tunel strachu”, wyreżyserowanym przez Wojtka Klemma: „Błażej Peszek gra męża swojej autentycznej żony Katarzyny Krzanowskiej, a ich ojciec i teść, Jan Peszek wciela się w postać dziecka. Dzięki temu przedstawienie wznosi się na jeszcze wyższy poziom metafory, a problemy rodzicielskie zapętlają się w międzypokoleniowym kontredansie” – relacjonowała Magda Huzarska-Szumiec w „Gazecie Krakowskiej”.

Aktor często występuje gościnnie, m.in w Łaźni Nowej, gdzie razem z ojcem wcielili się w postaci Bruce’a i Brandona Lee („Wejście Smoka. Trailer”), a pracę nad spektaklem poprzedziła podróż do Chin. Szerokiej publiczności znany jest z seriali TV i kina; jest otwarty na nowe wyzwania, zagrał m.in. w radykalnym projekcie filmowym „Polskie gówno” (scenariusz, muzyka i co-produkcja Tymon Tymański). (afw, sz.a)

W teatrze:
Edward II - KRÓLOWA IZABELA
Król Ubu - KRÓLOWA ROZAMUNDA, SZYPER
Król Ubu - ARMIA RUSKA
Pijacy - ŁYKACZEWSKI
Trylogia - BOGUSŁAW RADZIWIŁŁ, NOWOWIEJSKI MŁODY
Woyzeck - Andrzej
Oresteja - Apollo
Dekalog - 7
Kwestia techniki - gość specjalny
Kosmos -


Ajas – Ajas

Amfitrion – Amfitrion

Anatomia Tytusa Fall of Rome – Lucjusz

Być albo nie być – Grünberg, aktor charakterystyczny 

Edward II – Królowa Izabela

Król Ubu – Królowa Rozamunda / Szyper

Ksiądz Marek – Adiutant

Makbet – Morderca II / Żołnierz I 

Odprawa posłów greckich – Aleksander 

Ojciec matka tunel strachu – Martin Heckmanns

Oresteja – Apollo

Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie – Ekonom *

Pani Bóg – Jedna z postaci

Piekarnia – Washington Meyer 

Pijacy – Łykaczewski

Poczet Królów Polskich – Jan I Olbracht

Sędziowie – Natan

Sen nocy letniej – Tomasz Dzióbek / Ściana

Sto lat kabaretu.... Krakowskie kabarety XX wieku – Jedna z postaci

Sto lat kabaretu... Krakowskie kabarety XX wieku – Jedna z postaci /W Zielonym Baloniku, W Jamie Michalika/

Trans-Atlantyk – Księgowy Józef

Trylogia – Bogusław Radziwiłł / Nowowiejski Młody

Utopia będzie zaraz – Jedna z postaci

W środku słońca gromadzi się popiół – Płomyk

Wesele hrabiego Orgaza – Antychryst / Niemka / Dziennikarz 03 *

Wielebni – Cziko

Wielki człowiek do małych interesów – Dolski

Woyzeck – Andrzej

Wyzwolenie – Syn / Maska