Radosław Krzyżowski

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie (1994).

1.09.1994 – 31.08.1998 ­– Teatr im. Słowackiego, Kraków

1.09.1998 – 31.08.2003 – Stary, Teatr, Kraków

1.09.2003 – 31.10.2015 –  Teatr im. Słowackiego, Kraków

15.10. 2015 ­– Stary Teatr, Kraków

Jako „Mountain Man” z Indii, który przekopał górę, oraz człowiek, który „wynalazł ogień” w Radosław Krzyżowski umiejętnie podnosi na duchu widzów „Triumfu woli”, spektaklu z pozytywnym przesłaniem duetu Strzępka/Demirski, którego premiera odbyła się w Sylwestrową noc 2016/2017.
Aktor, powrócił do Starego Teatru w sezonie 2015/2016 wyznając: „Powoli formuje się nowy kształt tego teatru, zupełnie inny język niż ten, do którego przywykłem. Dla artysty to wizja bardzo kusząca – znaleźć się w miejscu, które operuje inną poetyką, nową estetyką. Myślę, że dla każdego, kto porusza się w rejonie sztuki, takie zmiany są absolutnie konieczne”. Od lat współpracuje również z Teatrem STU, grał w Łaźni Nowej, w Teatrze Polskim w Warszawie.
Perfekcjonista z wielką wyobraźnią zagrał wiele świetnych ról, m.in. obsypanego nagrodami tytułowego Hamleta w inscenizacji Krzysztofa Jasińskiego. „Od Krzyżowskiego nie można oderwać oczu. Jego Hamlet jest niezwykle męski, zadziorny. Ale pod tą zadziornością kryje się wrażliwość, pewien rodzaj rozedrgania, dany nie każdemu”  – pisała Magdalena Huzarska-Szumiec. Po latach, w tym samym przedstawieniu zagrał rolę Klaudiusza i otrzymał, jako pierwszy z krakowskich twórców, Nagrodę Wyspiańskiego za osiągnięcia artystyczne.
Podczas pierwszych pięciu sezonów w Starym Teatrze zagrał kilka znaczących ról w bardzo zróżnicowanym repertuarze m.in. u: Krystiana Lupy w „Lunatykach II”, Tadeusza Bradeckiego w „Karierze Artura Ui", Remigiusza Brzyka w „Wiśniowym sadzie”, Jerzego Jarockiego w „Trzecim akcie według «Szewców»”. Za rolę Czeladnika w tym spektaklu został nagrodzony na XXVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Polska”.
Lata w zespole Teatru im. Juliusza Słowackiego, w którym stał się jednym z pierwszoplanowych aktorów, to czas osiągnięcia pełni dojrzałości artystycznej z jej świadomością, dystansem, mistrzostwem warsztatowym. Na Placu Św. Ducha stworzył kilkanaście wybitnych ról, m.in. w wielkim przedsięwzięciu Barbary Sass, jakim była inscenizacja „Czarodziejskiej góry” Tomasza Manna: „świetny kuzyn Joachim. W nim może najmocniej splata się życie ze śmiercią. W postawie, sile głosu Krzyżowskiego jest jego twardość i zamiłowanie do wojskowego drylu. Potem to ciało rozpada się niemal na naszych oczach. Wielkie zwycięstwo aktora”. Lermontowska „Maskarada” w reżyserii Nikołaja Kolady przyniosła kolejną kreację: „Arbienin objawia się jako dojrzały, ale zgorzkniały mężczyzna, przelękniony smugą cienia, w którą wchodzi, niewierzący w dobro i wierność. Jego ukochana Nina jest zawsze daleko, a blisko – starucha – Śmierć, jedyna prawdziwa żona i oblubienica. Krzyżowski mówi monologi jasno, czysto i rozumnie, ma od lat predyspozycje do grania gigantów” – ocenił Łukasz Drewniak.
Aktor ma w swoim dorobku sztandarowe postacie z teatralnego słownika: Hamleta, Makbeta, Edypa, Rogożyna, Stawrogina. Powrót do zespołu Starego Teatru otworzył nowy etap jego artystycznej drogi. Rozpoczął  świetnie zbudowaną rolą Burmistrza Petera Stockmanna we „Wrogu ludu” Ibsena w reżyserii Jana Klaty – wyważonego, powściągliwego w wyrażaniu emocji, stanowiącego ostry kontrast dla wypowiadanych z apodyktycznym szaleństwem racji scenicznego brata – Doktora Tomasa Stockmanna.
(eb)

Odznaczenia:
2012 – Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Nagrody:
2012 – Nagroda im. S. Wyspiańskiego
2003 – XXVIII Opolskie Konfrontacje Teatralne –nagroda aktorska za rolę Czeladnika I w przedstawieniu „Trzeci Akt wg Szewców” S. I. Witkiewicza, reż. J. Jarocki
2001 – stypendium twórcze miasta Krakowa


W teatrze:
Wróg ludu - BURMISTRZ PETER STOCKMANN
Król Lear - KENT
Triumf woli - Dashrath Manjhi ‘Mountain Man’ / Zły Wilk 2
Stara kobieta wysiaduje - LEKARZ, STRÓŻ PORZĄDKU
Triumf woli (premiera) - Dashrath Manjhi ‘Mountain Man’ / Zły Wilk 2
Szewcy -


Car Mikołaj – Paweł
Dekalog II i VIII – Student II
Egzekucja cennych wspomnień – Jedna z postaci
Kariera Artura Ui – Hook
Lunatycy – Huguenau czyli Rzeczowość – Żołnierz I
Nie-boska komedia – Przywódca Rzeźników
Słomkowy kapelusz – Postać w Orszaku weselnym
tryptyk wyspiański – Przyjaciel / Odys
Trzeci akt według "Szewców" – Czeladnik I
Wielebni – Tomasz
Wiśniowy sad – Jasza
Wróg ludu – Burmistrz Peter Stockmann
Wspólny pokój – Zygmunt Stukonis