Bogdan Brzyski

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, im. L. Solskiego w Krakowie /2001/

1.09. 1998 – Stary Teatr, Kraków

Utalentowany aktor o ogromnej scenicznej wrażliwości w Starym Teatrze zadebiutował w spektaklu „Lunatycy. Hugenau, czyli Rzeczowość” (1998) wg Hermanna Brocha i od tego czasu znajduje się w stałym zespole.
Paweł Miśkiewicz dostrzegł w młodym aktorze idealne ucieleśnienie Melchiora Gabora w swojej inscenizacji „Przebudzenia wiosny” Franka Wedekinda (1999), Brzyski  zagrał też w jego świetnej przyjętej „Niewinie” (2004) oraz w „Kosmosie” Gombrowicza (w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, 1999). Ma w swoim dorobku role u takich reżyserów, jak: Petr Zelenka („Oczyszczenie”, 2007), Jan Klata („Tajny agent”, 2011 i „Wróg ludu”, 2015) czy Krzysztof Garbaczewski („Hamlet”, 2015).
Możemy go oglądać w bardzo różnorodnych wcieleniach: jako komicznego Władzia Mickiewicza, zapamiętale wymazującego z oficjalnego wizerunku ojca wszelkie niekorzystne fakty, w feerycznym spektaklu „Towiańczycy, królowie chmur” czy jako Sędziego, który z widowni obserwuje cały przebieg „Sprawy Gorgonowej”, by w końcu wydać wyrok (oba przedstawienia duetu Janiczak/Rubin). Swoje możliwości zaprezentował jako egocentryczny Parys i bezwolny Ezaw w multimedialnym „Akropolis” wg Wyspiańskiego w reż. Łukasza Twarkowskiego, czyli „matrixowej symulacji bytów, które albo błądzą w całkowitej ciemności albo przeprowadzają improduktywne konwersacje – jak zauważył Łukasz Badula (kulturonline.pl), dodając: „Parys (Bogdan Brzyski) próbuje nadaremnie zrozumieć swoje przeznaczenie i jednocześnie je przezwyciężyć”.
Aktor wystąpił w inscenizacjach Michała Borczucha w Starym Teatrze („Wielki człowiek do małych interesów”, „Werter”, „Brand. Miasto. Wybrani”); w polskiej prapremierze „Piekarni” Brechta w reż. Wojtka Klemma efektownie wykreował Handlarza drewnem Reutera, bezwzględnego przedstawiciela władzy pieniądza. Nie tylko teatromani pamiętają jego wzruszającą i jednocześnie szalenie zabawną wersję postaci Franciszka Piszczały (vel Tyzbe) w entuzjastycznie przyjętej, kultowej wersji „Snu nocy letniej” wg Szekspira zrealizowanej przez Maję Kleczewską (2006). Jak pisał Roman Pawłowski („Gazeta Wyborcza”): „Śmiech zamiera w gardle, kiedy Pyram gra autentyczną rozpacz po śmierci kochanki, a Tyzbe (Bogdan Brzyski) żarliwie wyznaje miłość nad martwym ciałem Pyrama”.
Na jego rozumienie teatru i sposób pracy nad rolą wielki wpływ miała wieloletnia współpraca z Krystianem Lupą, który obsadzał aktora w swoich spektaklach realizowanych na Scenie Kameralnej. Widzowie pokochali aktora za postać zagubionego w komunistycznej Moskwie poety Iwana Bezdomnego, którego w przejmujący sposób zagrał w „Mistrzu i Małgorzacie” wg słynnej powieści Bułhakowa; zauważone zostały jego role z  „Zaratustrze” (Johannes, Orzeł). Brawura, wręcz szarża maskujące chorobliwą nadwrażliwość cechowały stworzone przez aktora wizje postaci wiecznie naćpanych gwiazd Andy’ego Warhola w „Factory 2”: tancerza-samobójcy Freddiego (którego narkotyczny odlot zakończył się autentycznym skokiem przez okno) oraz transwestyty Jackie Curtis – poety, dramaturga i aktora.
(afw)

W teatrze:
Hamlet - GRABARZ / AKTOR II
Król Lear - OSWALD
Sprawa Gorgonowej - SĘDZIA
Towiańczycy, królowie chmur - WŁADYSŁAW MICKIEWICZ
Wróg ludu - BILLING
Akropolis - Amor, Parys, Ezaw


Akropolis – Amor / Parys / Ezaw
Bracia Karamazow – Akordeonista
Brand. Miasto. Wybrani – Zoran
Dumanowski Side A i B – Jedna z postaci
Factory 2 – Freddie / Jackie
Gang Bang – 110
Hamlet – Grabarz / Aktor II
Król Lear – Oswald
Lunatycy - Huguenau czyli Rzeczowość – Adiutant
Mistrz i Małgorzata – Iwan Bezdomny
Niewina – Chłopak
Oczyszczenie – Paweł
Piekarnia – Handlarz drewnem Reuter / Policjant
Przebudzenie Wiosny – Melchior Gabor
Przekłady – Owen
Rzeczpospolita Babińska – Jedna z postaci
Sen nocy letniej – Franciszek Piszczała / Tyzbe
Sprawa Gorgonowej – Sędzia
Tajny agent dawniej znany jako koprofagi czyli znienawidzeni ale niezbędni – Julius Marklewsky / Yundt
Towiańczycy, królowie chmur – Władysław Mickiewicz
W tym domu czeka w uśpieniu zmarły Cthulhu
Werter – Henryk
Wielki człowiek do małych interesów – Leon
Wróg ludu – Billing
Zaratustra – Johannes / Orzeł