Małgorzata Zawadzka

Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /2001/

26.09.2000 - Stary Teatr, Kraków

W Starym Teatrze zagrała ponad 20 ról, m.in. w „Zaratustrze” oraz w „Factory 2” Krystiana Lupy, gdzie stworzyła sugestywną postać International-Velvet z nowojorskiej ekipy Andy’ego Warhola. Sezon 2012/2013 przyniósł świetną rolę aktorki jako Jadwigi Andegaweńskiej w eksperymentalnym spektaklu „Poczet Królów Polskich” Garbaczewskiego oraz debiut u Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego w „Bitwie Warszawskiej 1920”, gdzie brawurowo wcieliła się w trzy postaci. 

Aktorka świetnie odnajduje się w stylistyce także innych reżyserów: Łukasza Twarkowskiego (mutlimedialne „Akropolis” wg Wyspiańskiego), Weroniki Szczawińskiej (precyzyjny formalnie „Geniusz w golfie”, w którym zachwyca jako gubiąca słynne „er” Swinarskiego Amnezjofobka), a wcześniej – Michała Borczucha (Lota w „Werterze”, Rita w spektaklu „Brand. Miasto. Wybrani”), Barbary Wysockiej (Magdalena w „Pijakach”) czy Michała Zadary („Ifigenia. Nowa Tragedia” oraz „Utopia będzie zaraz”). 

Prawdziwy popis kunsztu dała w przebojowym „Pawiu królowej” Pawła Świątka, spektaklu, który odbył triumfalne tournée po festiwalach. Łukasz Maciejewski na łamach „Teatru” chwalił ją przekornie: „Małgorzata Zawadzka (kto wie, czy to nie najlepsza rola w karierze tej znakomitej aktorki) przechadza się z jednego krańca sceny do drugiego, odgarnia bujny koński ogon i bredzi coś o Unii Europejskiej”. Aktorzy w „Pawiu królowej”, „wcielają się, ale i komentują, prowadzą narrację, bo nie wykrojono tutaj przecież postaci dramatycznych z powieści, ale pokazano, jak one tworzą się w słowach. Co nie znaczy, że postaci są mało wyraziste – są nawet nadwyraziste”. Taką postacią zdecydowanie jest prezenterka telewizyjna Małgorzata Mosznal, w którą „wchodzi” Zawadzka.

Kolejną świetną rolę zagrała w spektaklu „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” duetu Strzępka/Demirski: „Z kanału wyłazi nagle izraelska Auschwitz Tour (Małgorzata Zawadzka), która nie może się w Polsce odnaleźć, bo wszystkie ulice są opisane «antysemickim językiem» – tak pisze o roli Zawadzkiej Mike Urbaniak. Zagrała również rolę demonicznego Morbidetto w „Gyubalu Wahazarze” Pawła Świątka na podstawie Witkacego.

Małgorzata Zawadzka zachwyciła niejednoznaczną, efektowną rolą Pani Stockmann, żony Doktora Stockmanna walczącego o ujawnienie prawdy o zatrutej wodzie w uzdrowiskowym miasteczku, w przedstawieniu Jana Klaty wg sztuki Ibsena. Według Olgi Katafiasz „«Wróg ludu» jest świetnie zagranym spektaklem. Interesujące wydały mi się szczególnie postaci kobiet: zabawna i niepokojąca Petra Moniki Frajczyk i intrygująca Pani Stockmann Małgorzaty Zawadzkiej. Pierwsza – młoda aktywistka – musi wybrać między «sprawą» a prywatnością. Druga – wyrafinowana elegantka – nieoczekiwanie porzuca pozę niezadowolonej żony społecznika”. 

(afw, sz.a)

Nagrody:

2013 – Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej – zespołowa nagroda aktorska za role w spektaklu „Paw królowej" wg D. Masłowskiej, reż. P. Świątek


W teatrze:
Geniusz w golfie - AMNEZJOFOBKA
Gyubal Wahazar - MORBIDETTO
nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU! - AUSCHWITZ TOUR / LĘKI HRABIEGO HENRYKA
Pijacy - MAGDALENA
Wróg ludu - PANI STOCKMANN
Akropolis - Niewiasta, Andromaka, Rachel
Bitwa warszawska 1920 - ŻONA WITOSA / CIA / PANI NUDA
Triumf woli - Samoańska reprezentacja w piłkę nożną
Triumf woli (premiera) - Samoańska reprezentacja w piłkę nożną
Szewcy -


Akropolis – Niewiasta / Andromaka / Rachel

Bitwa Warszawska 1920 – Żona Witosa / CIA / Pani Nudna

blogi.pl – Postać (w) Niebieska sukienka

Brand. Miasto. Wybrani – Rita

Car Mikołaj – Ola

Damy i huzary – Zofia, córka Orgonowej / Zuzia

Dumanowski A i B – Jedna z postaci

Factory 2 – I-Velvet

Geniusz w golfie – Amnezjofobka

Gyubal Wahazar – Morbidetto

Ifigenia. Nowa tragedia – Doris

Językami mówić będą – Jane / Valerie

Nie-boska komedia – Artystka

nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU! – Auschwitz Tour / Lęki Hrabiego Henryka

Paw królowej – Jedna z postaci 

Pijacy – Magdalena

Poczet Królów Polskich – Jadwiga Andegaweńska

Puzzle – Kasia

Trzeci akt według „Szewców” – Dziewka Bosa

Utopia będzie zaraz – Jedna z postaci

Werter – Lota III

Wiśniowy sad – Ania

Wróg ludu – Pani Stockmann

Zaratustra – Bela / Święta