Marta Nieradkiewicz

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

1.09.2008 - 31.05.2012 - Teatr Polski, Bydgoszcz

1.10.2012 - 31.08.2013 - Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole

1.10.2013 - Stary Teatr, Kraków 

Subtelna i eteryczna, a zarazem wyrazista blondynka do zespołu dołączyła w 2013 roku i już w pierwszym sezonie wyróżniła się znaczącymi rolami. W Starym Teatrze zadebiutowała u Pawła Passiniego, grając jedną z pięciu tytułowych Wand. Następna była przejmująca postać Marii, prostej dziewczyny z determinacją podążającej za swymi marzeniami aż do tragicznego końca w nowej wersji „Woyzecka” Büchnera, którą na Scenie Kameralnej zrealizował Mariusz Grzegorzek. Jak pisał Łukasz Maciejewski: „każdy z büchnerowskich bohaterów został obdarzony indywidualnym niepokojem, szaleństwem czy zaangażowaniem. (…) Maria w kreacji Marty Nieradkiewicz to cnotliwa dziewczynka z zapałkami, przypominająca sobie, że jest także dziwką” („Gazeta Krakowska”). Druga rola sezonu: Swinarski – Konterfobka we frapującym wizualnie i myślowo „Geniuszu w Golfie” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, nawiązującym do postaci Konrada Swinarskiego – wymagała od młodej aktorki zupełnie innych umiejętności. Psychologizm ustąpił żonglowaniu formą i biegłości warsztatowej. „Wnikliwość idzie tu w parze z lekkością stylu i wyrafinowaniem formy. Fakty ironicznie mieszają się z fantazją i anegdotą, tryb przypuszczający pozostawia wolność myślenia. Ktoś nazwał ten spektakl «antybiografią» – może dlatego, że więcej niż o bohaterze mówi o tych, którzy go potrzebują” – pisał Witold Mrozek w „Gazecie Wyborczej”. (Dla wyjaśnienia – konterfobia objawia się preferencją do przeżywania ciągłego lęku, poszukiwaniem sytuacji wywołujących dyskomfort i strach.) 

Aktorka, zaproszona przez Monikę Strzępkę i Pawła Demirskiego do obsady spektaklu „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” (2014), w dużym stopniu zapracowała na deszcz nagród dla zespołu aktorskiego, jaki spadł na tę świetną realizację: „Najbardziej chyba zapada w pamięć końcowy – nazwijmy to – monolog na dwa głosy, który wygłaszają Marta Nieradkiewicz i Dorota Pomykała; to jedna z tych chwil przeżytych w teatrze, które chce się wziąć ze sobą, zakopać w swojej pamięci i wracać do nich co jakiś czas. Wielkie brawa” (Karol Płatek, „Teatr dla Was”).

Marta Nieradkiewicz już w łódzkim liceum marzyła o aktorstwie – ukończyła klasę o profilu teatralno-filmowym, a potem Wydział Aktorski łódzkiej „filmówki” (2007). W tym samym roku na XXV Festiwalu Szkół Teatralnych za rolę Klarysy Hailsham-Brown w przedstawieniu „Pajęcza sieć” otrzymała wyróżnienie MKiDN oraz Nagrodę Publiczności w kategorii „najbardziej elektryzująca rola żeńska”. Zwróciła na siebie uwagę rolą Sylwii w filmie „Płynące wieżowce” (2013), za którą otrzymała Nagrodę na 38. Gdynia Film Festival, Złotego Szczeniaka na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. T. Szymkowa we Wrocławiu i nominację do Polskiej Nagrody Filmowej. 

Aktorka pracowała m.in. w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (2008-2012) i Teatrze Dramatycznym w Opolu (2012-2013), zagrała w kilku serialach TV, a także m.in. w teledysku do piosenki Dawida Podsiadło „No” (2014).

(afw)

Nagrody:
2015 – 2. Festiwal Nowego Teatru – 54. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych – wyróżnienie aktorskie za role w przedstawieniu „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” P. Demirskiego, reż. M. Strzępka

2015 – Nagroda im. S. Wyspiańskiego

W teatrze:
Geniusz w golfie - KONTERFOBKA
Wanda - MŁODA WANDA
Woyzeck - Maria
nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU! - DZIEWICA / MELANCHOLIA
Triumf woli - Mongolski chłopiec
Triumf woli (premiera) - Mongolski chłopiec


Geniusz w golfie – Konterfobka

nie-boska komedia. Wszystko Powiem Bogu! – Dziewica / Melancholia

Wanda – Młoda Wanda

Woyzeck – Maria