Krzysztof Zawadzki

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie

1.09.1997 - 1.10.2007 - Teatr im. J.Słowackiego, Kraków

1.10.2007 - Stary Teatr, Kraków

Aktor obdarzony charyzmą i wyczuciem sceny brawurowo podejmuje różnorodne wyzwania. Przez dziesięć lat związany był z Teatrem im. Słowackiego, gdzie zagrał wiele głównych ról, m.in. Gustawa-Konrada w „Dziadach” Sobocińskiego (nagroda aktorska na opolskim festiwalu „Klasyka Polska”) czy Myszkina w „Idiocie” Barbary Sass: „Myszkin nieświadomie uzurpuje sobie stan możliwy tylko dla Boga. Krzysztof Zawadzki gra nie tylko dziwaka i salonowego buntownika – pisał Łukasz Drewniak w „Tygodniku Powszechnym”. – Pamięta o Myszkinie jako o nieudanym projekcie idealnej istoty. Krok po kroku pokazuje fiasko człowieka ulepionego z miłości”.

W sezonie 2007-2008 dołączył do zespołu Starego Teatru, od początku grając wyraziste, nakreślone precyzyjną kreską postaci, m.in. Alberta w „Werterze” i Allmersa w „Brandzie…” Borczucha czy Saturnina w „Anatomii Tytusa” Klemma. Nie dał się zamknąć w emploi amanta, udowadniając, że posiada wielki talent komediowy – m.in. rolami w „Pijakach” Wysockiej (wiecznie zawiany i nieświeży pretendent do ożenku Iwroński), w „Panu Tadeuszu” Grabowskiego (przesubtelniony aż do autoparodii Hrabia) czy w „Być albo nie być” Peschela (karykaturalnie demoniczny agent Gestapo profesor Silewski). 

Swoje możliwości wokalne zaprezentował w muzycznym „Królu Edypie” Jana Klaty inspirowanym Sofoklesem i Strawińskim: „Edyp w znakomitej kreacji Zawadzkiego jest królem ćwierkającym na Twitterze lament o codziennym zmierzchu bogów” – zachwycał się Łukasz Maciejewski. Niemałej wirtuozerii wymagała także postać Edgara w „Królu Learze”, będąca – jak dostrzegli krytycy – ważnym nośnikiem znaczeń: „Jan Klata sugeruje kilka subtelnych pytań. Przykładem scena, kiedy oszalały Edgar, który uciekł z Watykanu (…) przed spiskiem przyrodniego brata, nagle zaczyna modlitwę w języku aramejskim. «Mówienie językami» jest jednym z głównych charyzmatów uznawanych przez Kościół – trudno zatem odczytać tę scenę inaczej niż jako pytanie o monopol instytucji na kontakt z Bogiem” (Mirosław Baran, gdańsk.pl). 

Zawadzki potrafi grać swoim wizerunkiem – uznanie wzbudził w „Factory 2” Krystiana Lupy dwoma odmiennymi rolami: wyrazistego Gerarda Malangi, asystenta Warhola oraz hipnotyzującą kreacją transwestyty Candy Darling: „W kulisach Fabryki nieustannie czai się śmierć, której oblicze maskuje gruba warstwa makijażu. Jak na ikonicznym zdjęciu Candy Darling (zjawiskowy Krzysztof Zawadzki): pełne splendoru ujęcie leżącej na łóżku anielsko pięknej blondynki naprawdę przedstawia konającego na białaczkę mężczyznę, którego organizm nie wytrzymał wieloletniej kuracji mającej uczynić z niego kobietę idealną” (Anna R. Burzyńska, „Tygodnik Powszechny”). 

Zawadzki perfekcyjnie odnalazł się w mutlimedialnym teatrze Krzysztofa Garbaczewskiego, budując pełną ekspresji postać Superpiasta w „Poczcie Królów Polskich”, wyłaniającą się z przeszłości w efektownym monologu, filmowanym przez samego aktora i prezentowanym na ogromnym ekranie; a także zimnego, pragmatycznego Klaudiusza, bezduszne wcielenie zła w zachwycającej wizualnie wariacji na motywach „Hamleta”.

Szerokiej publiczności aktor znany jest z ról w filmach („Kochankowie z Marony” czy „Senność”) i serialach (m.in. „Na dobre i na złe”, „Przyjaciółki”). 

(afw)


W teatrze:
Edward II - LANCASTER / LEICESTER
Gyubal Wahazar - RYPMANN
Hamlet - KLAUDIUSZ
Król Lear - EDGAR
Pijacy - IWROŃSKI
Wanda - NIEMIEC / HAMLET
Woyzeck - Doktor
Triumf woli - William Szekspir
Triumf woli (premiera) - William Szekspir


Anatomia Tytusa. Fall of Rome – Saturnin

Brand. Miasto. Wybrani – Allmers

Być albo nie być – Profesor Silewski, szpieg Gestapo 

Chopin kontra Szopen – Szopen

Edward II – Lancaster / Leicester

Factory 2 – Malanga / Candy

Gyubal Wahazar – Rypmann

Hamlet – Klaudiusz

Ifigenia. Nowa tragedia – Arkas

Król Edyp – Edyp

Król Lear – Edgar

Makbet – Duncan

Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie – Hrabia

Pijacy – Iwroński

Poczet Królów Polskich – Superpiast

Utopia będzie zaraz – Jedna z postaci

Wanda – Niemiec / Hamlet

Werter – Albert

Woyzeck – Doktor