Śmieszna ciemność (czytanie performatywne)

Wolfram Lotz

Premiera:
Nowa Scena
ul. Jagiellońska 1

Czas trwania: 75 min

KUP BILETY ONLINE

Cena biletu normalnego:5,00 zł

Cena biletu ulgowego:5,00 zł

Kiedy gramy:

Reżyseria:

Małgorzata Wdowik

Tekst Wolframa Lotza, napisany w 2013 roku jako słuchowisko radiowe, miał swoją teatralną premierę na scenie wiedeńskiego Burgtheater w ubiegłym roku. Inscenizacja pochodzącego z Czech Dusana Davida Parižka została wybrana przez niemieckojęzycznych krytyków teatralnych najlepszym przedstawieniem ubiegłego sezonu. Autor sztuki nawiązuje w swoim tekście do książki Josepha Conrada „Jądro ciemności” oraz do filmu Francisa Forda Coppoli „Czas apokalipsy”, przenosząc tym razem akcję w różne nękane współczesnymi konfliktami rejony świata. Motywem przewodnim jest podróż dwóch niemieckich żołnierzy do źródeł rzeki Hindukusz płynącej przez Afganistan, w poszukiwaniu kolegi podejrzanego o zabójstwo. Napotkane po drodze osoby opowiadają im swoje historie, w których obecność wojskowych sił pokojowych w zapalnych punktach świata miesza się z globalnym biznesem, tworząc obraz współczesnego kolonializmu.
Wolfram Lotz świadomie zmienia nazwy geograficzne, tworzy miejsca w prawdziwym świecie nieistniejące, obdarza swoich bohaterów cechami lub zdolnościami, które w rzeczywistości są mało prawdopodobne, wplata w ich opowieści wątki, w które trudno uwierzyć. Pierwszą reakcją na te zabiegi jest uśmiech, ale tak naprawdę pokazują one arogancję, stereotypowe myślenie i wyższość okazywaną na każdym kroku mieszkańcom regionów, do których przedstawiciele tzw. cywilizowanego świata zawitali ze swoją misją.


Czytanie realizowane jest w ramach projektu GRENZEN WURDEN ÜBERSCHRITTEN - GRANICE ZOSTAŁY PRZEKROCZONE. Jest to projekt teatralny, prezentujący szeroko dyskutowane niemieckie sztuki i występ gościnny z Gorki Theater.  Realizowany we współpracy z Instytutem Goethego w Krakowie i Domem Norymberskim program  jest okazją do wspólnego namysłu nad tematem kryzysu migracyjnego i zawirowań wśród europejskiej wspólnoty oraz tego, jak twórcy z Polski i Niemiec oddają te napięcia w swojej sztuce.

Obsada:

- Bolesław Brzozowski
- Ryszard Łukowski
- Krzysztof Zawadzki
- Bartłomiej Cabaj

tłumaczenie - Sława Lisiecka

scenografia/video - Dominika Olszowy

choreografia - Marta Ziółek

muzyka - Joanna Grochulska

muzyka - Tomasz Wyszomirski

Zapraszamy na nasze profile na portalach wideo. Tam możesz zobaczyć zapowiedzi naszych spektakli.