Davids Formidable Speech on Europe

Premiera:
Sala Modrzejewskiej
ul. Jagiellońska 1
2013/06/08

Czas trwania: 10 min.

KUP BILETY ONLINE

Cena biletu normalnego:-- zł

Cena biletu ulgowego:-- zł

Kiedy gramy:

14 stycznia 2017 o godz.19.50
Sala Modrzejewskiej ul. Jagiellońska 1
15 stycznia 2017 o godz.19.50
Sala Modrzejewskiej ul. Jagiellońska 1
17 stycznia 2017 o godz.19.50
Sala Modrzejewskiej ul. Jagiellońska 1

Reżyseria:

Paweł Świątek

 Mini-spektakl stanowi efekt wspólnego międzynarodowego projektu teatralnej sieci Mitos21, do której należy Narodowy Stary Teatr. „David’s Formidable Speech On Europe” –czyli „Nadzwyczajne przemówienie Davida na temat Europy” – takim hasłem wywoławczym opatrzono teatralne wydarzenie, którego premiera miała miejsce w czerwcu 2013 roku w berlińskim Deutsches Theater. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem, w którym wzięło udział 12 aktorów z różnych krajów, była słynna, kontrowersyjna mowa brytyjskiego premiera Davida Camerona ze stycznia 2013 roku, która odbiła się szerokim echem w świecie. „To przemówienie jest symptomatyczne – stwierdzili pomysłodawcy berlińskiego przedsięwzięcia. – Mówi bardzo wiele o kondycji dzisiejszej Europy, a  będąc równocześnie rodzajem prowokacji.”
Zbadanie tego tekstu teatralnymi środkami okazało się atrakcyjnym wyzwaniem dla ludzi teatru, pozwalając przywołać marzenie o takiej Europie, w której polityczne i kulturalne różnice nie prowadzą do zaostrzania antagonizmów, ale są bogactwem i walorem. 


Polska wersja monodramu grana jest do dziś jako swoisty komentarz do spektaklu „Bitwa warszawska 1920” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Oglądamy w nim świetną Małgorzatę Gałkowską, która brawurowo wciela się w Davida Camerona vel… Margaret Thatcher. Właśnie postać pani Thatcher – jako symbol pewnych postaw i idei – łączy oba spektakle wieczoru. 

Zapraszamy na nasze profile na portalach wideo. Tam możesz zobaczyć zapowiedzi naszych spektakli.