Towiańczycy, królowie chmur

Jolanta Janiczak

Premiera:
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21
2014/03/14

Czas trwania: 120 min.

KUP BILETY ONLINE

Cena biletu normalnego: 55 zł

Cena biletu ulgowego: 35 zł

Kiedy gramy:

Reżyseria:

Wiktor Rubin

POŻEGNANIE Z TYTUŁEM - spektakle 26 i 27 listopada 2016!


 Intrygujący myślowo i wizualnie efektowny spektakl przykuwa  uwagę brawurowymi kreacjami aktorskim i niezwykłą scenografią. Nagrodzony Paszportem „Polityki” duet Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak zadebiutował nim na krakowskiej scenie. Twórcy sięgnęli po temat Koła Sprawy Bożej, sekty założonej wśród XIX-wiecznej paryskiej emigracji przez Andrzeja Towiańskiego, tworząc rozedrganą, surrealistyczną wizję: „Naga Marta Ścisłowicz na końskim grzbiecie odtwarza słynne płótno Podkowińskiego, porywa odśpiewana znienacka z werwą aranżacja pieśni Mickiewicza z «Lawy» Konwickiego; (…) głos Treli recytującego Wielką improwizację z «Dziadów» Swinarskiego dochodzi z wnętrza makiety gmachu Starego Teatru. Jak pozytywka, echo z przeszłości. Wbrew oburzonym konserwatystom to nie drwina z tradycji. Raczej świadectwo nieuchronnego odchodzenia tego, co zostaje tylko w wyrwanych z kontekstu fragmentach, cieniach nagrań, wyobrażeniach o niedostępnej historii” – pisał Witold Mrozek w „Gazecie Wyborczej”.

Spektakle Jolanty Janiczak i Wiktora Rubina komunikują się z widzem swoistym, bardzo autorskim językiem, nagradzanym ostatnio w konkursach i na festiwalach. To, jak pisał Grzegorz Niziołek „retoryczno-dramatyczne konstrukcje, w których mieszają się ludzie, czasy, doświadczenia”. Z pozoru chaotyczne i afabularne, są gęstymi, nie dającymi chwili wytchnienia teatralnymi esejami, w których wzniosłość miesza się z tym, co wulgarne, a polityczność i historyczne narracje z tym, co wymyślone, a czasem wręcz bajkowe.
Justyna Nowicka, www.radiokrakow.pl

Szanowni Widzowie,
uprzejmie informujemy, że spektakl Towiańczycy, królowie chmur przeznaczony jest dla widzów dorosłych – z uwagi na fakt, iż przez część przedstawienia niektórzy wykonawcy występują nago.Obsada:

ADAM MICKIEWICZ - Roman Gancarczyk
ANDRZEJ TOWIAŃSKI - Krzysztof Zarzecki
CELINA MICKIEWICZ - Katarzyna Krzanowska
KAROLINA TOWIAŃSKA - Marta Ścisłowicz
KONRAD - Michał Majnicz
KSAWERA DEYBEL - Ewa Kaim
RAM GERSZON - Juliusz Chrząstowski
SEWERYN GOSZCZYŃSKI - Zygmunt Józefczak
WŁADYSŁAW MICKIEWICZ - Bogdan Brzyski
Oraz - Mieczysław Mejza

dramaturgia - Jolanta Janiczak

opracowanie muzyczne - Wiktor Rubin

scenografia, wideo, światła - Mirek Kaczmarek

kostiumy - Bracia

choreografia - Cezary Tomaszewski

asystent reżysera - Lucy Sosnowska

inspicjent / sufler - Zbigniew S. Kaleta / Iwona Gołębiowska

Zapraszamy na nasze profile na portalach wideo. Tam możesz zobaczyć zapowiedzi naszych spektakli.