Ojciec matka tunel strachu

Martin Heckmanns

Premiera:
Nowa Scena
ul. Jagiellońska 1
2015/05/22

Czas trwania: 55 min.

KUP BILETY ONLINE

Cena biletu normalnego: 45 zł

Cena biletu ulgowego: 30 zł

Kiedy gramy:

18 lutego 2017 o godz.19.30
Nowa Scena ul. Jagiellońska 1
19 lutego 2017 o godz.19.30
Nowa Scena ul. Jagiellońska 1
21 lutego 2017 o godz.19.30
Nowa Scena ul. Jagiellońska 1
22 lutego 2017 o godz.19.30
Nowa Scena ul. Jagiellońska 1

Reżyseria:

Wojtek Klemm

Tytułowy "Tunel Strachu" przywołuje znaną z wesołego miasteczka rozrywkę z dreszczykiem, ale stanowi też określenie sytuacji (pułapki?), w którą wpada każda para wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. „Czasami moi rodzice mnie męczą. Znam ich już od kilku lat, wymiana poglądów rozpala ich zawsze w tym samym miejscu. Zanim się pojawiłem musieli być piękną parą. Są zdjęcia, na których wyglądają na beztroskich. Z początku myślałem, że są stworzeni tylko dla mnie. Są jedynymi rodzicami, jakich będę miał…” – mówi syn Otto w sztuce Heckmannsa. „Nie bez znaczenia jest tu fakt, iż reżyser obsadził rodzinę Peszków w dość nieoczywistej konfiguracji. Błażej Peszek gra męża swojej autentycznej żony Katarzyny Krzanowskiej, a ich ojciec i teść, Jan Peszek wciela się w postać dziecka. Dzięki temu przedstawienie wznosi się na jeszcze wyższy poziom metafory, a problemy rodzicielskie zapętlają się w międzypokoleniowym kontredansie” – pisała Magda Huzarska-Szumiec w „Gazecie Krakowskiej”. Potrzeba prawdziwego mistrzostwa, aby tak lekko i atrakcyjnie mówić o często traumatycznych sprawach.

 

Pomysł obsadzenia prawdziwej aktorskiej rodziny w odwróconych rolach (…) znakomicie się sprawdza. Korzystanie z rozmaitych figur buduje umowność działań – tak jak w sennym rytuale rzucania się na pufy. Dominik Strychalski współtworzy akcję, kreując muzykę na rozmaitych zabawkach. Dźwięki zapętlają się, wzajemnie napędzają, a nawet katalizują – to chaos, to awanturę. Nie jest to spektakl dla tych, którzy nie znoszą ironii i złośliwości. Posługując się słowami Ojca: „On nam nie wierzy, że jesteśmy szczęśliwi”.

Gabriela Cagiel, „Gazeta Wyborcza”

Przekład sztuki powstał w ramach programu „Stypendia twórcze 2012” Stowarzyszenia Willa Decjusza i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Obsada:

- Katarzyna Krzanowska
- Błażej Peszek
- Jan Peszek

przekład - Iwona Nowacka

scenografia - Wojtek Klemm

kostiumy - Julia Kornacka

muzyka - Dominik Strycharski

inspicjentka / suflerka - Ewa Wrześniak

Zobacz zwiastun:

Zapraszamy na nasze profile na portalach wideo. Tam możesz zobaczyć zapowiedzi naszych spektakli.