Król Lear

William Shakespeare

Premiera:
Duża Scena
ul. Jagiellońska 1
2014/12/19

Czas trwania: 2 godz.

KUP BILETY ONLINE

Cena biletu normalnego: 55 zł

Cena biletu ulgowego: 35 zł

Kiedy gramy:

19 lutego 2017 o godz.19.15
Duża Scena ul. Jagiellońska 1
21 lutego 2017 o godz.19.15
Duża Scena ul. Jagiellońska 1

Reżyseria:

Jan Klata

Pomysł przeniesienia miejsca akcji w realia Watykanu może zrazu szokować, ale gdzie indziej znajdziemy we współczesnym świecie władzę sprawowana z boskiego nadania? „Król Lear w interpretacji Klaty olśniewa dzięki monumentalnej scenografii oraz kostiumom Justyny Łagowskiej, pochłania i uwodzi za sprawą muzyki Jamesa Leylanda Kirby’ego, zachwyca (…) dowcipną i precyzyjną choreografią Maćko Prusaka. […] W pamięć zapada Jaśmina Polak – jej błazen jest ostoją autentyczności w świecie cynizmu i kłamstwa – pisał Michał Centkowski w dwutygodniku.com. – Nad sceną nieustannie pracuje kamera. Cyfrowo zapośredniczony obraz rzutowany jest na tylną ścianę sceny. Ku górze spogląda zamknięty w szklanej celi, popadający w obłęd Lear. Co nim kieruje? Pragnienie przebaczenia? Samotność i rozpacz człowieka u kresu? A może wszystko po trosze?”

Lear jako figura władzy, wokół której odbywają się wyuczone rytuały staje się coraz mniej uchwytny, coraz mniej istotny, a jednak jego obecność jest mocno wyczuwalna na scenie, a głos Króla jest głosem zobowiązującym. Nie pozostawiającym miejsca na sprzeciw, ale umożliwiającym cichą intrygę.  


 

Czy wierzę w jednego Króla, Ojca Wszechmogącego? Nie wierzę, bo wierzyć nie sposób. Ani z niego król, ani ojciec, ani wszechmogący. Opowieść o Learze, swoją bielą wieńcząca królewski tryptyk Klaty (obok wcześniejszego Edypa i Ubu), jest historią o upadku, nieuchronnym przemijaniu i niemocy. Ale mimo wszystko jest to tego rodzaju kres, o jakim się nie zapomina, który pozostaje w pamięci w formie uczucia pełzającego od dołu brzucha i ściskającego za gardło. Jaki piękny koniec świata.

Katarzyna Oczkowska, „Teatralia”

Spektakl prezentowany jest z napisami w języku angielskim.

Od 15 lutego 2016 roku spektakl prezentowany jest w zmodyfikowanym kształcie artystycznym, bazującym na wykorzystaniu nagrań scen z udziałem Jerzego Grałka. Zmiana formuły spektaklu po śmierci aktora daje przedstawieniu nowy, jeszcze bardziej symboliczny wymiar. Zapraszamy.

Spektakl prezentowaliśmy w innej formule już wcześniej.


Obsada:

EDGAR - Krzysztof Zawadzki
EDMUND - Bartosz Bielenia
GLOUCESTER - Roman Gancarczyk
GONERIL - Jacek Romanowski
KORDELIA / BŁAZEN - Jaśmina Polak
LEAR - Jerzy Grałek
OSWALD - Bogdan Brzyski
REGAN - Mieczysław Grąbka
KENT - Radosław Krzyżowski

przekład - Leon Ulrich

opracowanie tekstu, opracowanie muzyczne - Jan Klata

scenografia, kostiumy, reżyseria świateł - Justyna Łagowska

muzyka - James Leyland Kirby (The Caretaker)

ruch sceniczny - Maćko Prusak

asystentka scenografa - Katarzyna Jeznach

inspicjentka / suflerka / asystentka reżysera - Iwona Gołębiowska

Zobacz zwiastun:

Zapraszamy na nasze profile na portalach wideo. Tam możesz zobaczyć zapowiedzi naszych spektakli.