Zapraszamy na nasze profile na portalach wideo. Tam możesz zobaczyć zapowiedzi naszych spektakli.

Lekcje oglądania: Duchologia teatru

0 Komantarz(y)
684
10-01-2017

W ramach styczniowej Lekcji oglądania wraz z Olgą Drendą, autorką Duchologii polskiej. Rzeczy i ludzi w latach transformacji spróbujemy sięgnąć po „duchologię teatru”, a tym samym wywołać ducha pewnego przełomu. Zobaczymy, jak teatr i polska sztuka w ogóle orientują się wobec nowej rzeczywistości w okresie transformacji wczesnych lat 90. Jakie kierunki widzą dla siebie po zmianie realiów? Co i jak grano pod koniec lat 80. – i czy nastąpił nagły zwrot, czy może stopniowa transformacja? Czy w teatrze miała miejsce podobna sytuacja, jak w plastyce, gdzie początek lat 90. był okresem wielkiej zmiany warty, wypuszczania na powierzchnię zjawisk, które istniały wcześniej w dalszych obiegach? Jak na język teatru, dobór repertuaru, tematy wpłynęła nowa sytuacja polityczna i ekonomiczna? Czy starano się wypracować nowy język, mówić o sprawach aktualnych, czy może odpocząć? Czy próbowano szukać pomocy w historii? Jeśli tak, to jakie widma historyczne nawiedzały polskie sceny? Jak duże znaczenie miały wreszcie pieniądze i ile zamieszania wprowadził duch komercji? Czy w nowej erze wiary w wolny rynek zaczęto podważać dotychczasową rolę teatru – tak jak miało to miejsce z książką? Na wszystkie te pytania spróbujemy odpowiedzieć, sięgając do archiwów tamtych czasów.

17 stycznia, g. 19.00
Spotkanie z Olgą Drendą połączone z prezentacją wideo
Wprowadzenie: Agata Dąbek


W „Lekcjach oglądania” przyglądamy się zjawiskom teatralnym od kuchni. Spotkania połączone są z prezentacjami zapisów spektakli, dokumentacji i materiałów o polskich oraz zagranicznych twórcach teatru, sztuk performatywnych i wizualnych. Założeniem tego dyskusyjnego klubu teatralnego jest poszerzanie kompetencji odbiorczych, wymiana poglądów oraz wymiana doświadczeń między widzami i ekspertami.

Miejsce spotkania: Strefa BE, ul. Jagiellońska 1
Wstęp wolny.

0.0
Ostatnia modyfikacja: poniedziaek 16 stycze 2017 09:30
Powiązane artykuły: Lekcje oglądania: Pieniądze to (nie) wszystko Lekcje oglądania: Forced Entertainment #2 LEKCJE OGLĄDANIA: Forced Entertainment LEKCJE OGLĄDANIA: Przeciw Gesamtkunstwerk. Wokół twórczości Heinera Goebbelsa LEKCJE OGLĄDANIA: ZWIERCIADŁO SPOŁECZEŃSTWA. TEATR POST-IMIGRANCKI. DOTKNIJ TEATRU ​LEKCJE OGLĄDANIA: Narracje niefabularne. Prace kolektywu She She Pop TRANSFER RADIA KRAKÓW DLA STAREGO TEATRU LEKCJE OGLĄDANIA: Narracje niefabularne. Prace kolektywu She She Pop Plakaty Starego Teatru
lekcje oglądania Stary Teatr